Więcej miejsc dla maluchów i seniorów w województwie lubuskim

 
 

Ponad 320 nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci dzięki „Maluch+” oraz 205 nowych miejsc w domach i klubach „Senior+” – oto plan na rok 2019 w województwie lubuskim. W poniedziałek w Gorzowie Wielkopolskim wręczyłam samorządowcom promesy w ramach programów „Maluch+” oraz „Senior+”.

8,56 mln zł – to kwota, jaka trafi w tym roku do województwa lubuskiego w ramach programu „Maluch+”. Pozwoli to na stworzenie 323 nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Placówki opieki nad naszymi najmłodszymi pozwalają rodzicom wrócić na rynek pracy, łatwiej godzić życie zawodowe z rodzinnym.

W tym roku po raz kolejny budżet programu „Maluch+” wyniósł 450 mln zł, czyli trzy razy więcej niż na starcie programu w 2015 r. Dzięki temu powstanie w tym roku w całej Polsce prawie 27,6 tys. nowych miejsc opieki.

By jeszcze bardziej zachęcić samorządy do rozwijania sieci żłobków czy klubów dziecięcych, zwiększyliśmy w tej edycji „Maluch+” kwotę dofinansowania na utworzenie nowego miejsca. Wzrosła ona z 20 tys. zł do 30 tys. zł dla gmin, gdzie nie ma jeszcze żadnych miejsc opieki.

Z szacunków MRPiPS wynika, że na koniec 2019 r. ok. 4,3 tys. dzieci do lat 3 znajdzie w województwie lubuskim miejsce w żłobku czy klubie dziecięcym. To o ponad 60 proc. więcej niż było jeszcze w 2015 r.

Natomiast w ramach programu „Senior+” lubuskie samorządy otrzymają w tym roku blisko 1,43 mln zł. To pozwoli utworzyć 205 nowych i dofinansować kolejne 478 już istniejących miejsc w Domach i Klubach „Senior+”.

Dwa programy „Maluch+” i „Senior+” to odpowiedź na wyzwania demograficzne, dlatego że dzieci muszą mieć zagwarantowaną opiekę, takie są oczekiwania rodziców. Dziś wszyscy już wiemy także, że musimy wcześniej myśleć o swojej przyszłości, starości i podejmować takie działania, które pozwolą na to, żeby zachować jak najdłużej aktywność w różnych obszarach. Program „Senior+”odpowiada na te wyzwania. Powstające placówki dziennego pobytu w różnych miejscach pokazują, jak olbrzymim zainteresowaniem te miejsca się cieszą.