Nowe miejsca opieki dla maluchów w lubuskim

 
 

Jeszcze do niedawna wielu rodziców miało całkiem uzasadnione obawy o miejsce opieki nad ich małym dzieckiem. Brak miejsc w żłobkach i przedszkolach, szczególnie w mniejszych miejscowościach, był codziennością. W praktyce uniemożliwiał on powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wielu mamom. Dzięki programowi wspierania rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 „Maluch +” to się zmienia.

Dzisiaj podpisałam i wręczyłam wspólnie z wojewodą lubuskim 32 umowy na dofinansowanie zadań realizowanych w ramach Programu „MALUCH+” 2019 w województwie lubuskim.

W tym roku w województwie lubuskim powstanie 262 nowe miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi, a dofinansowanych zostanie ponad 2,1 tys. już istniejących. Łączna kwota dotacji to ponad 7,8 mln zł.

Dzięki rządowemu wsparciu w województwie lubuskim ma powstać 8 nowych placówek – 5 prowadzonych przez gminy i 3 przez podmioty prywatne. Placówki prowadzone przez gminy powstaną w Drezdenku, Krośnie Odrzańskim, Zaborze, Mieście Nowa Sól oraz Skwierzynie, natomiast podmioty prywatne utworzą nowe miejsca opieki w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze oraz Świebodzinie.

Jeszcze w 2015 r. istniało w Polsce 2990 placówek zapewniających 83 960 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Na koniec 2018 r. takich placówek było już 5 123. Jak wynika z naszych prognoz, do końca 2019 r. dzięki programowi „Maluch+” w całym kraju będzie przeszło 185 tys. miejsc dla maluchów. To o ponad 101 tys. więcej niż jeszcze w 2015 r.

Dzięki programowi „Maluch+” wskaźnik dostępności do miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 (z uwzględnieniem niań) wzrósł od 2015 r. o ponad 60 proc. – z 12,4 proc. do 19,8 proc. na koniec 2018 r. , a zgodnie z prognozami, pod koniec 2019 r. wyniesie 24,9 proc.

Cieszę się, że możemy w ten sposób wspierać rodziców, którzy chcą wrócić do pracy – szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie wciąż trudniej o miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi.